údržba listového pera, listové pružiny

Životnost listového pera (listové pružiny) lze významně prodloužit správnou údržbou. Tuto je nejlépe provádět před každou zimou. Není k tomu třeba žádné zvláštní vybavení a ta trocha práce se vám jistě vyplatí! Vazelinou nešetřete! Pokud se vám částečně povede ji vpravit i mezi listy, tím lépe. 
 
Je možné si svépomocí provést i rozsáhlejší opravu listového pera , ale to jž vyžaduje trochu zručnosti. Svazky listových pružin se musí z vozu vymontovat. Šrouby v silentblocích zpravidla povolit nejdou a je lépe je kotoučem uříznout hned vedle silentbloku (koupit nové za pár kaček). Zdemontovat listové péro z nápravy a vzít do svěráku, kde rozevřeme kovové spony (ty jsou zpravidla měké z nevyžíhané oceli) a poté povolíme středový šroub, čímž rozebereme celý svazek per na jednotlivé listy. Ty poté řádně mechanicky očistíme, naneseme vrstvu grafitové vazelíny a opět za pomoci svěráku sešroubujeme. Sklepeme spony a je hotovo!
       Pokud jsou péra však již unavená, není tato oprava už dostačující a musí přijít na řadu rossáhlejší repase , tzv. ,,hamrování" . Je to zpětné napružení jednotlivých listů za pomoci hamrovacího lisu. Velmi tenké listy lze také s nějakou zkušeností naklepat kladivem, ale nedoporučuji toto řešení. Při takové opravě je vždy lépe svěřit toto zkušeným profesionálům, neboť je velmi důležité ztvarovat jednotlivé listy pera tak, aby na sebe dokonale pasovaly, což není tak úplně jednoduché. V takovém případě se na nás obraťte a my vám rádi pomůžeme s konkrétním řešením. Zde nás můžete kontaktovat.
 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode